Vernisáž výstavy prací žáků VO

Tématem výstavy výtvarného oboru ZUŠ Jaroslava Kvapila je výlet do ŘÍŠE POHÁDEK A FANTASIE.

Naši školu navštěvují žáci od pěti do devatenácti let. Proto jsme pro výstavu výtvarného oboru vybrali široké téma pohádek a fantastických příběhů vůbec, aby si každý žák mohl svobodně vybrat svůj oblíbený příběh, který četl nebo mu byl předčítán. Jsme zde přece v prostorách knihovny, a tak se sem nejvíce hodí téma ilustrace, které propojuje svět literatury a výtvarného umění.

Říše pohádek je plná tajemství, barev a symbolů. Je krásné sledovat, jak pohádky ilustrují malé děti, které ještě mají své vlastní, nikým neovlivněné vnímání světa, svou vlastní tvarovou a barevnou stylizaci a kompoziční řešení plochy. Proto je také dětská tvorba, stejně jako tvorba přírodních národů, inspirací mnoha moderních umělců. Na toto téma je proslulý výrok Pabla Picassa: „ Naučit se malovat jako renesanční mistři mi trvalo několik let, umět znovu malovat jako děti mi trvá celý život“. Děti totiž stejně jako moderní umělci umí zobrazit podstatu věci, nejen její vnější podobu. Stejně jako dávní umělci Egypta nejsou zasaženy znalostmi o perspektivě a na lidi i předměty se dívají z různých stran a podobně jako také kubističtí umělci je pak spojí do často zvláštního novotvaru. Reálná velikost postav a předmětů pro ně také není příliš důležitá, velkost je spíš znázorněním jejich vnitřní důležitosti. Jistě by bylo krásné, když jsou některé knížky pro děti ilustrované dětmi samotnými nebo když s dětmi ilustrátor spolupracuje.

Starší žáci pak ve své tvorbě přirozeně tíhnou k realističtějšímu znázornění, tak jak se se světem okolo sebe postupně seznamují. A proto je právě fantastické příběhy a pohádky mohou na chvíli částečně vrátit zpět do krajiny dětství a výtvarné svobody a skýtají jim potřebné uvolnění k využití náhody a hry při tvorbě kompozice, struktury a barevnosti.

Zveme vás tedy na malou procházku pohádkovou říší osídlenou draky, čertíky i princeznami ve věžích, do království pekelných i nebeských. Veselá chaloupka na kuřích nožkách je k nám samozřejmě čelem, abychom si ji mohli dobře prohlédnout a ani to zatím nevypadá, že by ji obývala zlá baba Jaga…Kouzelný strom nám kyne svýma rukama či větvovím?

Na vernisáži vystoupí žáci literárně-dramatického oddělení pod vedením paní učitelky Henrietty Ctiborové. A tak texty pohádek a příběhů ožijí jak formou dramatického tak výtvarného ztvárnění.